TUCZNO I OKOLICE.
Tuczno to miasto le¿±ce na Pojezierzu Wa³eckim, w pagórkowatej okolicy nad trzema jeziorami po³±czonymi rzek± Runic±: Tuczno -od zachodu, Zamkowym -po srodku i Liptowskim -od wschodu. Gmina zajmuje 249,9 km2 powierzchni, w tym miasto 9,82 km2. Zamieszkuje je ok. 5480 osób, z czego 2090 przypada na miasto.Gmina ma charakter rolniczy, o czym ¶wiadczy struktura powierzchni: lasy- 11066 ha, wody stoj±ce- 329 ha, wody p³yn±ce- 916 ha, u¿ytki rolne- 10708 ha, inne- 1971 ha.
Miasto Tuczno ze wzglêdu na walory ¶rodowiskowe nale¿y do najciekawszych miejscowo¶ci turystycznych w by³ym województwie pilskim. Liczne jeziora, lasy, bogactwo fauny i flory decyduj± o rekreacyjno - wypoczynkowym charakterze Tuczna i okolic.


WALORY I ATRAKCJE TURYSTYCZNE
W obrêbie gminy znajduj± siê 2 z 21 rezerwatów le¿±cych w granicach utworzonego w 1990r. Drawieñskiego  Parku Narodowego. S± to jezioro G³odne, i jezioro Sicienko, gdzie wystêpuje jeden z najcenniejszych gatunków ro¶lin chamedafne pó³nocna. Na terenie gminy znajduje siê 30 jezior. Faunê reprezentuje 30 gatunków ssaków i oko³o 150 gatunków ptaków. Pojawiaj± siê tu bieliki, puchacze, bociany szare, kormorany. Niew±tpliw± atrakcje stanowi± bobry oraz jenoty. Jezioro Bytyñ Wielki - rejon tego jeziora (równie¿ zlewnie rzek Drawy i P³ocicznej) nale¿y do obszaru o najlepiej na Pomorzu Zachodnim zachowanych warunkach naturalnych. Charakterystyczn± cech± tego obszaru s± liczne rynny polodowcowe. 

ARCHITEKTURA
Zamek gotycko - renesansowy Wedlów - Tuczyskich, wzniesiony na miejscu dawnego grodu pomorskiego. Od po³udnia zachowa siê fragment fosy. Zbudowany na planie podkowy. Skrzyd³o wschodnie, najstarsze, podpiwniczone konstrukcj± kolebkow± z ceg³± gotyck± czê¶ci pó³nocnej. W elewacji tej ± w uk³adzie blokowym zwracaj± uwagê ± XVI - wieczne przyokienne ornamenty okuciowe z piaskowca oraz sgraffiot. Skrzyd³o to bêd±ce pozosta³o¶ci± pierwszego zamku gotyckiego wzniesione zosta³o przez Ludwika Wedla w 1338 roku. Zamek otoczony by³ murem obronnym. W latach 1608-31 dobudowanoskrzyd³a po³udniowe i zachodnie. Obecny wygl±d zachowa³ wiele z ostatniej przebudowy dokonanej w 1846 r.

Ko¶ció³ jest budow± halow± piêcioprzês³ow± ze sklepieniem gwia¼dzistym wspartym na czterech parach o¶miobocznych filarów. Znamienn± cech± wnêtrza jest po³±czenie bogatego wystroju barokowego z XX- wiecznymi polichromiami o szlachetnej ch³odnej kolorystyce. Kontrowersyjne s± wszystkie wersje dotycz±ce czasu budowy obiektu. Najczê¶ciej spotykan± w licznych opracowaniach dat± jest rok 1522. Z zewn±trz jak i wewn±trz zauwa¿a siê liczne ¶lady przebudowy po po¿arach. W 1636 r. zawali³a siê wie¿a, w 1834 r. sp³onê³y dachy. Na bogat± architekturê z okresu baroku sk³adaj± siê: o³tarz, organy, ambona, dzwony, rze¼by figuralne. Wiêkszo¶æ dzie³ malarskich pochodzi z 1663 roku.

Zabytkiem urbanistycznym jest siatka ulic w zachodniej czê¶ci miasta upamiêtniaj±ca jego plan z pocz±tku XIV w.

Kapliczka ¦w. Jerzego umiejscowiona na wzgórzu na po³udniowym krañcu miasta datuj±ca siê z po³owy XVII wieku.

Przyk³adem architektury fortyfikacyjnej, nale¿±cych do rubie¿y obronnej Wa³u Pomorskiego jest kompleks schronów specjalnego przeznaczenia, rozbudowany w latach 1922-1939 prezentuj±cy typ fortu rozproszonego. Ruiny tego fortu znajduj± siê na Górze Wisielczej (151 m n.p.m.).

Strzaliny- ko¶ció³ drewniany szachulcowy zbudowany na planie piêcioboku z 1740r. We wnêtrzu pó¼nobarokowy o³tarz z XVIIIw. i obraz NMP z 1806r.

Zdbowo- ko¶ció³ek szachulcowy wzniesiony w 1819r. z fundacji Onufrego Grabowskiego, o³tarz XVII - wieczny z obrazem ¦w. Józefa i ¦w. Trójcy z 1818r., ambona z wizerunkami 4 ewangelistów i konfesjona³ z drugiej po³owy XVIIw., ¶wiecznik ufundowany przez Johana i Annê Teske z 1852r.

Martew- ko¶ció³ szachulcowy z 1680r. z barokowym o³tarzem z XVIIw., krucyfiks gotycki z drugiej po³owy XVIw., komplet cynowych lichtar

XVIII-wieczny dom
zwany kuri±, stoj±cy po lewej stronie bramy wjazdowej do zamku.

Lubiesz ko¶ció³ zbudowany z g³azów granitowych, zamieniony w 1657r. przez Szwedów w twierdzê.



SZLAKI TURYSTYCZNE
Szlak czerwony biegn±cy g³ówn± lini± Wa³u Pomorskiego, tj. Nakielno-Zdobowo-Tuczno, o d³ugo¶ci 15 km oraz Tuczno-Martew-Cz³opa - 19km.
Szlak zielony Tuczno-Martew-Cz³opa-¯elichowo, 32 km. 

TUTAJ znajdziesz mapkê Tuczna i okolic!